AÖF Kredili Sistem Ders Geçme Notu Nasıl Hesaplanır

Kategori: , Yorum: Yorum Yap

Açıköğretim kredili sistem ders geçme notu kaç hesaplama

Aöf dersten kalma, sınıf geçme ve ders geçme notu nasıl hesaplanır, ara sınav ve final notlarından en az kaç almak gerekir ile ilgili açıköğretim kredili sistem harf notu tablosu hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Güz dönemi ve bahar dönemi sonrasında ara sınav vize ve final notları hesaplandığında acaba dersten geçtim mi diye merak edenler oluyor kredili sistem aöf ders geçme notu hesaplama tablosu ile bunu anlatacağız. En az kaç alırsak geçeriz, koşullu geçmek ne demek ayrıntılar yazımızda.

aöf ders geçme

Kredili Sistemde Ders/Sınıf Geçme Nasıl Hesaplanıyor?

Kredili sistemle hayatımıza harf notu uygulaması da girmiş bulunmaktadır. Bu uygulamada sınavlar 100 puan üzerinden değerlendiriliyor fakat aldığımız her bir not belli aralıklarla sınıflandırılarak harf notuna dönüştürülmektedir. Aşağıda aldığınız rakamsal notların hangi harf notuna karşılık geldiğini inceleyebilirsiniz.

Not Aralığı – Harf Notu – Not Değeri
84 – 100__AA__4,00 (GEÇTİ)
77 – 83___AB__3,70 (GEÇTİ)
71 – 76___BA__3,30 (GEÇTİ)
66 – 70___BB__3,00 (GEÇTİ)
61 – 65___BC__2,70 (GEÇTİ)
56 – 60___CB__2,30 (GEÇTİ)
50 – 55___CC__2,00 (GEÇTİ)
46 – 49___CD__1,70 (ORTALAMAYA GÖRE)(UYARI)
40 – 45___DC__1,30 (ORTALAMAYA GÖRE)(UYARI)
33 – 39___DD__1,00 (ORTALAMAYA GÖRE)(UYARI)
0 – 32____FF__0,00 (KALDI)

Bu bilgilerden sonra gelelim ders/sınıf geçmenin nasıl olduğuna. Kredili sistemle birlikte sınıfta kalma devri sona erdi arkadaşlar. Artık derslerden kalma/geçme var. Kredili sistemde dersler iki ayrı dönemde veriliyor ve bir dönemde kaldığını dersi ancak seneye aynı dönemde verebiliyorsunuz. Buda bir dersten kalırsak hemen bir sonraki dönemde dersi alamayacağımız anlamına geliyor.

Sanırım artık hepiniz biliyorsunuzdur ki Ara sınavda aldığınız notun %30 ile Dönem sonu sınavında aldığınız notun %70 i toplanarak sizin dönem sonu ders geçme başarı notunuz ortaya çıkar. Buna göre ara sınav notunun %30 + Dönem sonu sınav notunun %70 = 50 veya üzeri ise her halükarda o dersten geçiyorsunuz.

AÖF sınavları sonucunda, CD, DC ve DD aldığınız dersleriniz varsa, bu ders ortalamalarınız 50′den az ancak 32′den yukarı demektir. Yani anlaşıldığı üzere bu derslerden aslında başarısız olmuşsunuzdur. Yukarıdaki tabloyu tekrar incelerseniz hangi aralıklarda not alırsanız, geçeceğiniz kalacağınız veya ortalamaya göre geçeceğinizi belirttim.

AÖF Koşullu Geçme Hesaplama

Aldığınız not 33-49 arası gelirse sizin genel not ortalamanıza bakılıyor. Genel not ortalamanız 2.00′ın üzerinde ise CD-DC-DD aldığınız derslerden geçersiniz. Genel Not Ortalamanız 2.00’ın altında ise bu sefer koşullu geçme devreye giriyor. Koşulu ise Bahar dönemi sonunda Genel Not Ortalamanızın en az 2,0 olmasıdır. 2,0′ın altında bir Genel Not Ortalama getirirseniz koşullu geçtiğiniz derslerden de kalırsınız.

Ders Geçme Nasıl Oluyor?

AA ile CC arasında aldığınız dersleri ise, kayıtsız şartsız geçtiniz demektir. Bu dersler, diğer derslerden ne kadar başarısız olursanız olun, bir daha karşınıza çıkmayacak demektir.

Hangi Şekilde Derslerden Kalıyorsunuz?

FF aldığınız dersler ise, 32′den daha aşağı bir not ortalamasına sahip olduğunuzu gösterir. FF aldığınız ders veya derslerden her halükarda kalırsınız koşullu olarak geçilemez. FF aldığınız ders hangi dönemde okutuluyorsa, onu ancak bir sonraki yıl aynı dönemde alabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.

Bu blog AÖF öğrencilerine yardım amaçlı soruları sunmaktadır. Telif Hakkı içeren herhangi bir kitapçık ya da Aöf yayını barındırmamaktayız. Soruları bilgisayarınıza indirdikten 24 saat içerisinde siliniz.