AÖF Çan Eğrisi Sistemi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kategori: , Yorum: Yorum Yap

Açıköğretim çan eğrisi nasıl hesaplanır

Açıköğretim çağ eğrisi sistemi hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Yeni kredili sistem ile birlikte güz ve bahar dönemi sınav sonuçları AÖF Çan Eğrisi hesaplama ile yapılacak.

AÖF yeni sistem çan eğrisi nasıl hesaplanır? Yazımızda bununla ilgili açıklayı bilgiler ve örnek verilmiştir.


AÖF Çan Eğrisi Sistemi


Aöf Dönemlik-kredili programlarda bağıl değerlendirme yöntemi kullanılmaktadır. Bağıl değerlendirme yönteminde bir öğrencinin başarısı bir programda o dersi alan grup içindeki diğer öğrencilerin başarı düzeyleriyle bağlantılı bir şekilde değerlendirilmektedir. Bu durumda bir programda o dersi alan öğrencilerin düzeyine göre her bir ders için ayrı bir geçme puanı oluşmaktadır. Yani bir dersten sınava giren tüm öğrencilerin aldıkları notların ortalamasına göre o dersten geçebilir veya kalabilirsiniz. Bu kapsamda bir öğrenci bir dersten 48 ile CC alıp geçerken, başka bir dersten 56 ile CC alıp geçebilmektedir.

Çan eğrisinde sınav sonucunda herkesin aldığı notların ortalaması alınır.
Buradan istatistiksel işlemlerle (standart sapma) değişim aralığı belirlenir ve artış sayısı belli olur.

Örneğin 4 kişilik bir sınıfta vize ve finallerin ortalaması şunlar olsun; 30, 40, 50, 60.
Buradan sınıf ortalaması 30+40+50+60=180/4 (ortalamaya katılan öğrenci sayısı) = 45 olarak belirlenir. (Bu ortalama genellikle CC ile ifade edilir)

Standart sapmada 8 olarak hesaplansın. (Bu sapmayı dersimizi veren öğretim üyeleri yani öğretmenlerimiz belirler)
Eğer hoca ortalamaya CC verirse, yani 45 CC olursa, bu nota standart sapma ilave edilerek veya çıkarılarak diğer notlar hesaplanır.

Yani
45 + 8=53 CB,
53 + 8=61 BB,
45 – 8= 37 CD,
37 – 8= 29 DD olur.

Sonuçta 29′un altı FF, 29-37 arası DD, 37-45 arası CD, 45-53 arası CC, 53-61 arası CB notlarını alır.
Yani ortalaması 30 olan DD 40 olan CD, 50 olan CC, 60 olan CB notlarını alır. Sanırım bu biraz daha açıklayıcı oldu. Çan eğrisi sisteminde öğrencilerin yapabileceği fazla bir şey bulunmuyor.

Standart sapma üniversite tarafından hesaplandığı için bizlerin çan eğrisine göre notumuzun ne olacağını ancak üniversitenin notları açıklamasından sonra öğrenebileceğiz. Dersleri geçip geçmeyeceğimizi etkileyen en önemli husus Genel Not Ortalaması Sistemidir.

Her dönem sonunda Genel Not Ortalamamızı 2.0′ın üzerinde getirirsek, 33 – 50 arası aldığımız tüm derslerden geçmiş oluyoruz. Bu yüzden Kredisi yüksek olan derslerden her zaman daha yüksek notlar almaya çalışmalıyız.

Bu makalede güz dönemi ve bahar dönemi çan eğrisi nedir ve nasıl hesaplanır bilgilerini sizlere sunduk. Diğer yazılarımızda not ortalaması hesaplama hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.

Bu blog AÖF öğrencilerine yardım amaçlı soruları sunmaktadır. Telif Hakkı içeren herhangi bir kitapçık ya da Aöf yayını barındırmamaktayız. Soruları bilgisayarınıza indirdikten 24 saat içerisinde siliniz.